5 września 2018

Comics Report #47: Koniec lata z Egmontem

Wakacje już za nami, sporo osób pokończyło urlopy, ale jeszcze nie wszyscy. Warto więc zapoznać się z tym co Egmont wydał pod koniec lata i umilić sobie dzień lekturą, wartościowego komiksu. Jak zwykle w moim zestawieniu dominuje komiks europejski, ale też coś z USA się zaplątało, w tym Star Wars. To co może przykuć waszą uwagę najbardziej w dzisiejszej prezentacji, to drugi tom "Władzy", czwarty tom nowego wydania "Hellboya" oraz trzeci tom "Batman Detective Comics" z linii DC Odrodzenie. Zapodział się też tutaj "Książę Nocy", którego nabyłem sobie niedawno od kolegi. Jest z nim dość szczególna sytuacja, jeśli idzie o numerację, więc warto o tym dziś powiedzieć więcej, szczególnie, że ostatnio prezentując komiksy Egmontu, przedstawiłem ostatni tom serii. No właśnie, czy aby na pewno ostatni. Zainteresowanych zapraszam zatem do lektury niniejszego materiału i ewentualnie odwiedzenia swoich ulubionych księgarni, najlepiej wchodząc do nich przez linki z tego artykułu :)

Fantasy Komiks

Ta seria od jakiegoś czasu nie sprzedaje się szczególnie dobrze, ale nadal ma swoich wiernych fanów. W tym mnie, dlatego zawsze będą ją promował. To dzięki niej poznałem wspaniałe "Lasy Opalu" czy zwariowane przygody "Rozbitków z Ythaq". Starłem się z tajemniczą "Zarazą" oraz spotkałem Łowców smoków". Warto sięgnąć po tą serię, bowiem zawiera mnóstwo ciekawych komiksów, a dla mnie jest też swoistym kultem swych poprzedników, gdzie w podobny sposób wypuszczano pewne serie komiksowe w Polsce w latach 90-tych. Najnowszy album, opatrzony numerem 29, daje nam dwie przygody. Pierwsza to kolejny, już czternasty, tom "Rozbitków z Ythaq", jednej z głównych serii publikowanych na łamach Fantasy Komiks. Drugi cykl serii rozwija się naprawdę ciekawie, a jako wielki fan twórczości Arlestona (Lanfeust z Troy, Trole z Troy, Ekho: Lustrzany świat), wiernie trwam przy tej serii. Drugi tom dotyczy serii "Przysięga", która po raz pierwszy zawitała w numerze 16 czasopisma. Jest to mroczna opowieść, skierowana do zdecydowanie doroślejszego odbiorcy, niż dzieła Arlestona.


Na co liczę?
* nadal mocno zwariowane przygody w "Rozbitkach z Ythaq"
* mroczną opowieść w "Przysiędze"

Czego się obawiam?
* że na kolejny numer Fantasy Komiks przyjdzie mi poczekać rok.

Czy kupił bym w ciemno?
Zawsze i wszędzie, gdyż na poprzednie numery serii wydałem nie małą sumę i nie żałuję ani grosza.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: czasopismo zbiorcze komiksów fantasy
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: seria Lasy Opalu, seria Zaraza

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Star Wars Komiks

Tak jak ostatnio filmy z spod znaku Star Wars, coraz mniej mi leżą, tak komiksy wchodzące w skład obecnego kanonu spisują się całkiem dobrze. No z pewnymi wyjątkami, ale w ogólnym rozrachunku więc pozycji z Star Wars Komiks idealnie trafiło w mój gust. Szczególnie jeśli na pierwszym planie była Doctor Aphra, albo jej mentor - Darth Vader. W najnowszym tomie dowiemy się jak mroczny lord wszedł w posiadanie swojego miecza świetlnego. Historia cofa nas zatem do wydarzeń z końcówki trzeciego epizodu, filmowej serii, odpowiadając tym samym na pytanie, co działo się potem.


Na co liczę?
* mroczną, krwawą historię
* Dartha Vadera z najgorszych koszmarów
* jakieś przebłyski postaci Anakina i Obi-Wana

Czego się obawiam?
* że Vader będzie mało mroczny, a nazbyt emocjonalny

Czy kupił bym w ciemno?
Dla Lorda Vadera - zawsze.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: science fiction
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: seria Star Wars Komiks, seria Star Wars Legendy

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Star Wars Legendy

Po przejęciu przez Disneya marki Star Wars, wiele rzeczy wylądowało w Legendach. Czy to był konieczny ruch? Tak. Czy dobry? No tutaj zdania są podzielone, a ja sam twierdzę, że Disney nie ciągnie tej marki zbyt ciekawie. Co prawda opowieści z Doctor Aphrą są świetne, tak już te z Poe Dameronem nudzą mnie niemiłosiernie. Zresztą ostatnie dwa filmy, też nie wypadły pozytywnie w moich oczach. Dlatego chętnie sięgam po komiksy z Legend, które nieraz oferują o wiele ciekawsze historie, choć i kwiatków spod znaku absurdu tam nie brakuje. Dziś prezentuję coś, co mam nadzieję podejdzie mi fabularnie, bo od strony rysunku jest pół na pół. "Yaviński artefakt" ma dość specyficzną formę wizualną, która mi osobiście średnio pasuje, ale fanom serialu "Wojny klonów" powinna się spodobać. Tym razem na okładce widać trzech wielkich awanturników. Hana Solo, Boba Fett i Lando Calrissiana, słowem swego rodzaju ikony Star Wars. Ta trójka często wchodziła sobie w drogę, zatem może być burzliwie, szczególnie że w tle mamy nie jednego, a trzech Huttów.


Na co liczę?
* poryta, pełna czarnego humoru przygoda, z masą akcji, strzelania z blastera i zdradzania "sojuszników"

Czego się obawiam?
* przekombinowanego zakończenia

Czy kupił bym w ciemno?
Normalnie jestem przy Legendach bardziej powściągliwy i kupiłbym te komiksy z drugiej ręki, ale tym razem chyba bym poszedł do księgarni, ze względu na trio na okładce.

Cena: 49,99 zł
Gatunek: science-fiction, przygodowy
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: seria Star Wars Komiks, seria Star Wars Legendy

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Batman Detective Comics (DC Odrodzenie)

Ogólnie DC Odrodzenie jakoś nie utrafiło w mój gust poza jednym wyjątkiem - Batman. A konkretniej Batman Detective Comics, który naprawdę trzyma poziom. Przynajmniej w moich oczach. Dziś w moje ręce wpadł tom trzeci, zatytułowany "Liga Cieni". Jako fan serialu animowanego z lat 90-tych ubiegłego stulecia, tytuł ten nie jest dla mnie sekretem. W zasadzie cieszę się, że znów na arenę wkroczy Ra's al-Ghul i jego sługusy w asyście rzeki ninja, którzy jak obstawiam będą robić za mięso armatnie. Dotąd ta przygoda była bardzo krwawa, a znając kilka postaci z trupy Batmana, tu może być jej jeszcze więcej. Oby tylko nie przedobrzyli, bowiem co za dużo to niezdrowo. Niemniej liczę, ze komiks utrzyma poziom fabularny historii, da nam ciekawe zakończenie i utrzyma mnie w napięciu oczekiwania na tom czwarty, który ma pojawić się w lutym przyszłego roku. Ma też on interesujący tytuł - "Deus Ex Machina", zaś na okładce jest miedzy innymi Zatana.


Na co liczę?
* wyjaśnienie kilku spraw z Kolonią, ojcem Batwomen (Kate, nie Barbary) i Red Robinem.
* mrok, strach i krew
* aby Azrael, widoczny na okładce tego tomu (lewy, dolny dalszy plan), miał coś więcej do powiedzenia

Czego się obawiam?
* zbytniego lania, wręcz nadprogramowego, krwią po wszystkich kadrach
* że Ra's al-Gul będzie zbyt przewidywalny

Czy kupił bym w ciemno?
Tą serię tak i to bez namysłu :)

Cena: 39,99 zł
Gatunek: superhero, akcja, dramat
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: seria Batman Detective Comics, DC Odrodzenie

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Hellboy

Syn Diabła, który kocha koty, ma dziewczynę o ognistym temperamencie, przyjaciela ze skrzelami i w kaburze ogromną spluwę, jest jedną z ikon amerykańskiego komiksu. Mike Mignola wykreował genialny świat, pełen żywych mitów, potworów i legend. Obecna edycja Hellboya, jest wydawana z masą dodatków, w pięknej, czarnej okładce, opatrzonej złotymi literami. Każdy tom zawiera dwa pełne albumy przygód naszego czerwonego awanturnika. W czwartym numerze znajdziemy "Lichwiarza" oraz "Trollową wiedźmę", które już wielokrotnie były recenzowane na polskiej sieci. Tutaj skupię się na przedstawieniu zawartości dodatkowej. Po pierwsze mamy obszerne wprowadzenie autorstwa Scotta Allie, będący niejako kontynuacją przemyśleń z poprzedniego tomu. Nie będę tutaj omawiać co napisał, bowiem to warto poznać samemu. Potem mamy wstęp pióra Gahana Wilsona oraz główną zawartość albumu. Na koniec posłowie od Mignoli, jego notatki i obszerny szkicownik. Album zawiera też sporo pomniejszych historyjek Hellboya, równie ciekawych, co dwie główne opowieści. Jeśli ktoś jest fanem tej postaci, to po prostu musi mieć ten album.


Na co liczę?
* poznanie przygód Hellboya, których dotąd nie czytałem i poczucie tego unikalnego klimatu

Czego się obawiam?
* yyyy.... diabła?

Czy kupił bym w ciemno?
Mimo, że nie jestem zagorzałym fanem serii, to tak, bo strasznie chcę przeczytać całe nowe wydanie.

Cena: 99,99 zł
Gatunek: dramat, fantasy, akcja
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: seria Hellboy, seria Hellboy w piekle

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Książę Nocy

Ten tom został już wydany dawno temu, zaś swój egzemplarz zdobyłem od kumpla. Czemu jednak dziś o nim wspominam? Bowiem jakiś czas temu prezentowałem czwarty album zbiorczy serii, zawierajacy w sobie piąty i szósty tom, składające się na finał drugiego cyklu "Księcia Nocy". Prezentowany tutaj album jest tak zwanym "tomem zerowym", czyli prequelem całej serii, który u nas wydano jako album pierwszy. Niemniej we Francji został wydany jako siódmy, wiele lat po zakończeniu prac nad "Księciem Nocy". Właśnie w tej kolejności powinno się czytać tą serię, gdyż wtedy nie otrzymujemy za szybko odpowiedzi na część pytań. Co prawda jego konstrukcja jest tak napisana, że jeśli ktoś nie miał nigdy do czynienia z tym tytułem, to i tak nie przewidzi głównych wątków fabuły. Niemniej warto jednak po "Pierwszą śmierć" sięgnąć na końcu, bo wtedy ma więcej smaku.


Na co liczę?
* utrzymanie ducha pierwowzoru

Czego się obawiam?
* niczego, bo tutaj akurat doskonale wiem po co sięgam

Czy kupił bym w ciemno?
Ciężko to tak nazwać, bowiem seria "Książę Nocy" jest mi dobrze znana i ją bardzo lubię.

Cena: 34,99 zł
Gatunek: horror, dramat
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Władza

Nadszedł w końcu czas, aby zapoznać się z drugim tomem serii "Władza", autorstwa Runberga, którą narysował Boiscommun. Pierwszy tom nie powalił mnie jakoś na kolana, ale dość dobrze się go czytało. Ot, typowa, lekka przygoda w świecie postapo, z tą różnicą, że mamy antropomorficzne zwierzaki, wyznające kult Bogów-Ludzi. Ci oczywiście zniknęli w tajemniczych okolicznościach wieki temu, pozostawiając na zdewastowanej planecie demony. W tym punkcie pierwszy tom mnie zaskoczył, bowiem owym boskim gniewem i ludzką spuścizną okazały się kataklizmy pogodowe. Dotąd nie zostało wyjaśnione, jak do nich doprowadziła rasa ludzka, skąd wzięły się antropomorfy, oraz na jak dużym obszarze planety szaleją demony, czyli monstrualnej wielkości huragany. Co ciekawe sanktuarium, które widzimy na okładce drugiego albumu, mające chronić ludność przed żywiołem, to dawna elektrownia atomowa. Dostanie się do tego przybytku, kosztuje jednak słono, a mnisi-wojownicy nie są zbyt... troskliwi.


Na co liczę?
* ciekawsze rozwinięcie akcji głównej trójki bohaterów
* zdradzenie kilku sekretów "Sanktuarium"
* rozwianie zagadki spuścizny Bogów-Ludzi

Czego się obawiam?
* że wyjaśnienia okażą się zbyt trywialne

Czy kupił bym w ciemno?
Z drugiej ręki pewnie tak, ewentualnie wymieniłbym się za inny komiks. Chcę poznać fabułę tej serii do końca, bo dwa wątki mnie zaciekawiły, ale nie jest to dla mnie nic co koniecznie muszę mieć od razu.

Cena: 34,99 zł
Gatunek: postapo, przygodowy
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: seria Władza

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Smerfy

Z tym numerem mamy wydaną w Polsce niemal połowę serii o niebieskich skrzatach. No ponad połowę, jeśli doliczyć pierwszych pięć albumów wydanych jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia. W najnowszym tomie poznamy sekret pochodzenia Smerfików, czyli czwórki małych urwisów, które nieraz pakowały się w kłopoty. Ostatnio obrodziło młodymi Smerfami, bowiem w poprzednim albumie omówiono inną postać, czyli Smerfika. Ta seria jednak się nie starzeje i dobrze, że młode pokolenie ma możliwość sięgnąć po komiksy. Owszem, filmy też są spoko, niemniej serial animowany wypada przy nich niebotycznie lepiej, jednak źródło to źródło, a w przypadku Smerfów jest nim własnie komiks. Peyo stworzył magiczny, niezapomniany świat, więc nie bójmy się do niego wybrać. Mimo pomrukiwań klakiera i jego wrednego pana.


Na co liczę?
* w końcu poznam genezę Smerfików

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Mimo, że nie kolekcjonuję już tej serii, to po ten konkretny numer sięgnąłbym w księgarni.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: dla dzieci, przygodowe, fantasy
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: seria Smerfy

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Lucky Luke

Na koniec moja ulubiona seria humorystyczna, czyli Lucky Luke i jego zwariowane przygody. Tym razem dostaliśmy dwa albumy z Daltonami. Pierwszy, czyli "Daltonowie na kuracji" znam jeszcze z wersji animowanej. Komiksu nie czytałem, ale zapewne będzie znacznie śmieszniejszy od ekranizacji. Drugi tom nosi tytuł "Daltonowie na ślubie" i powstał już po śmierci Rene Goscinnego. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tą przygodą, zatem nie wiem czego się spodziewać. Okładka mówi jednak wiele, zatem zachęcam ją obejrzeć (link na dole w "Gdzie kupić").


Na co liczę?
* jako wieloletni fan serii, wiem doskonale czego spodziewać się po Daltonach :)

Czego się obawiam?
* Rintinkana i jego pomysłów :P

Czy kupił bym w ciemno?
To pytanie jest tak retoryczne, jak to czy słońce świecie.

Cena: 24,99 zł
Gatunek: satyra, western
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: seria Lucky Luke

Gdzie kupić:
DALTONOWIE NA KURACJI
DALTONOWIE NA ŚLUBIE