14 lipca 2018

Comics Report #40: Lipiec z Kulturą Gniewu

Kultura Gniewu ma w swojej biblioteczce naprawdę ogromny kaliber, co udowodniła już nieraz. Dziś robi to powtórnie, za sprawą kilku naprawdę mocnych tytułów. Mamy polski dramat "Spodouści", bardzo długo wyczekiwany album "Jane, lis i ja", nowelę graficzną "Cykada" oraz naprawdę zatrważającą "Piękną ciemność". Jedynym promyczkiem w tym zestawieniu jest "Pszczółka", adresowana do młodszego czytelnika. Spójrzmy zatem, jak to wszystko prezentuje się na pierwszy rzut oka, co oferuje i ile kosztuje. Zapraszam do lektury.

Spodouści

Unikalna pozycja na naszym rynku, autorstwa Judyty Sosny i Igora Jarek, inspirowana jedną z najważniejszych amerykańskich książek - "Umarłych ze Spoon River" pióra Edgara Lee Mastersa. Oto najsłynniejsi polscy gangsterzy zbierają się po śmierci w starej knajpie. Każdy z nich prowadzi monolog opisujący jego życie, pragnienia oraz niespełnione marzenia. Pojawiają się tutaj takie osobistości przestępczego świata, jak Carrington, Andrzej K. "Pershing", czy Nikodem S. "Nikoś". To tylko wycinek tego co nas tutaj czeka, bowiem znajdziemy też opisy jednych z najbardziej brutalnych zbrodni. "Spodouści" zdaje się być bardzo ważnym komiksem, którego dotąd brakowało na naszym rynku. Na pewno nie jest to literatura dla każdego i mimo zasad przyznawania PEGI, ze względu na jej siłę, skierowałbym ja tylko do dojrzałego czytelnika.


Na co liczę?
* bardzo mocny obraz polskich przestępców i ich czynów
* mroczna atmosfera (co ułatwia czarne tło plansz)
* trzymanie się faktów

Czego się obawiam?
* zbyt powierzchownego liźnięcia całego tematu

Czy kupił bym w ciemno?
Ze względu na tematykę i formę w jakiej ją przedstawiono - tak.

Cena: 59,90 zł
Gatunek: biograficzna, dramat
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak


Piękna ciemność

Zło bardzo często przybiera piękny wygląd. A im gorsze, mroczniejsze i bardziej zbrukane, tym cudniej potrafi się prezentować. Próżność, zawiść, chciwość, obojętność. To tylko kilka jej pięknych oblicz, które lśnią niczym słońce. Tak naprawdę nie wiemy, jak wielkie zło siedzi w każdym z nas, dopóki go nie uwolnimy. Większość z nas na szczęście boi się to uczynić, lub po prostu nie wie jak. Co jednak gdyby nasze myśli, żądze i pragnienia, nasze drugiej ja, potrafiło przybrać materialny byt? Nie jeden a wiele małych bytów, opuszczających martwe ciało, które dotąd więziło w sobie to wszystko. Właśnie tak prezentują się pierwsze strony tego mrocznego, ciekawego i zarazem przerażającego dzieła. Bo czyż ciemność nie jest przepiękna?


Na co liczę?
* bardzo mocny dramat psychologiczny z dużą dawką brutalności
* ukazanie piękna zła i zepsucia
* zaskakujący finał

Czego się obawiam?
* mroku duszy

Czy kupił bym w ciemno?
Bez chwili wahania.

Cena: 59,90 zł
Gatunek: dramat psychologiczny, thriller, fantasy
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak


Jane, lis i ja

Komiks porusza temat przemocy psychicznej w szkole, czyli jeden z najważniejszych tematów od dekad. Niestety mam wrażenie, że mocno się tą sprawę zaniedbuje na rzecz, często wydumanych lub rzekomych, objawów rasizmu albo nietolerancji seksualnej czy religijnej. Owszem, to też są bardzo ważne problemy, występujące dość nagminnie, ale nie w takiej skali co najzwyklejsza przemoc psychiczna, gdzie grupa silniejszych znęca się nad osoba samotną. Wiem co piszę, bo sam byłem celem takich ludzi, szczególnie w podstawówce i liceum, co zaowocowało moją mocną alienacja względem rówieśników i ostatecznie popadnięciem w depresję. Tutaj ofiarą jest jedenastoletnia Helena, której rówieśniczki "tylko" dokuczają. Dziewczyna musi radzić sobie z niemałym stresem, obciążeniem psychicznym oraz dojrzewającym, nabierającym coraz bardziej kobiecych kształtów, ciałem. Znajduje ucieczkę od tego wszystkiego w książce poświęconej Jane Eyre, gdzie główna bohaterka posiada cechy, które Helena chciałaby nabyć.


Na co liczę?
* mocne ukazanie piekła samotności i to, jak sobie z nim radzić
* jaką rolę odegra tytułowy lis
* mocny finał

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Z jednej strony tak, bo to ważny komiks, z drugiej.... sam przeszedłem podobne piekło i nie zawsze mam odwagę czytać takie rzeczy. Boję się zatem, że komiks podzieli losy "Obiecanek" - fabularnie i jakościowo mnie zachwyci, ale będę się bał do niego wracać, z powodów osobistych.

Cena: 59,90 zł
Gatunek: dramat psychologiczny
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: brak


Cykada

Z pracami Shaun Tan miałem do czynienia kilka razy, ale tylko raz pokusiłem się o zrecenzowanie jego "literackiego" dzieła. Prace tego autora bazują w zasadzie na obrazie, który mówi znacznie więcej niż słowo pisane. Niemniej do każdego obrazu dołącza krótki tekst, który tylko wzmacnia siłę całego przekazu. Tym razem na celowniku znalazła się cykada. Duży owad, spędzający większość życia w stanie larwalnym, żywiąc się sokami z pędów roślin. Tutaj cykada staje się przykładem korpopracownika niższego szczebla, jakich wiele na świecie. Poniżanych, źle opłacanych, przemęczonych i niedocenianych, bo przecież każdego można łatwo zastąpić.


Na co liczę?
* mroczne ukazanie wyzysku pracownika przez korporacje
* zaskakujący finał

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Nie wiem. Bardzo mi się podobają grafiki i obrazy Shaun Tan, ale nie wiem czy wydałbym pieniądze na tego typu "komiks". Raczej nie jestem odbiorcą docelowym, czytaj - aż tak zatwardziałym kolekcjonerem.

Cena: 39,90 zł
Gatunek: surrealizm, dramat
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: Regulamin na lato


Pszczółka

Problem znikania pszczół na świecie jest powszechny nie od dziś. Ten niezwykle ważny dla wielu ekosystemów owad, udomowiony przez człowieka, sprawia, że jego brak doprowadza do nieurodzaju. Obecnie walczy się na wszelkie możliwe sposoby, aby zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki bytowe, ale i tak pomór tych owadów jest ogromny. Przyczyn jest wiele od zanieczyszczenia powietrza, przez pole elektromagnetyczne po hodowle roślin GMO. W drodze uświadamiania ludzi o tym jak ważne jest dbanie o środowisko i same pszczoły, Kristen Hall i Isabelle Arsenault stworzyły krótką, ilustrowaną książkę "Pszczółka". Teraz, za sprawą Kultury Gniewu, w końcu dotarła ona do polskich księgarń i prezentuje się naprawdę okazale.


Na co liczę?
* miłą i pouczającą opowieść o pszczołach
* jakąś notą informacyjną o stanie pszczół

Czego się obawiam?
* szerszeni :)

Czy kupił bym w ciemno?
Nie dla siebie, ale dla dziecka z pewnością.

Cena: 39,90 zł
Gatunek: dla dzieci, edukacyjna, bajka
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak