12 marca 2019

Comics Report #76: Craig Thompson - Habibi oraz Blankets

Jest to moje pierwsze spotkanie z pracami tego autora, ale już jestem mocno na nie nakręcony. czemu? Bowiem idealnie wpasowuje się w mój gust komiksowy, zdominowany tak naprawdę przez tytuły obyczajowe, dramaty oraz traktujące o historii i problemach społecznych. W przypadku dziś prezentowanych pozycji, można śmiało mówić, że są to literackie cegły. Tak, każdy z tych komiksów zawiera ponad pół tysiąca stron, do tego nieraz solidnie zapełnionych tekstem. W praktyce można mówić tutaj niemal o książce. Są to też tytuły skierowane do osób dojrzałych, niekoniecznie pełnoletnich, ale lubiących czytać poważną i trudną literaturę. Zapraszam zatem do krótkiej prezentacji obu komiksów oraz moich oczekiwań przed ich lekturą. Być może też zechcecie po nie sięgnąć.

Blankets

Jest to już trzecie wydanie tego komiksu na naszym rynku. Pierwsze pojawiło się w grudniu 2006 roku, kolejne zaś w kwietniu 2010. Jak widać tytuł sprzedaje się u nas bardo dobrze, bo w tym roku z końcem lutego doczekał się kolejnego dodruku. Album zawiera 592 strony, wypełnione po brzegi wspaniałym, czarno-białym rysunkiem i całkiem sporą ilością tekstu. "Blankets" jest w zasadzie powieścią autobiograficzną. Przedstawia okres w życiu Thompsona gdy był nastolatkiem i przeżył swoją pierwszą wielką miłość. Craig wychował się w rodzinie o głębokich korzeniach religijnych (Ewangelikalizm), a ojciec nie był osobnikiem zbyt "łaskawym". Komiks opisuje zatem jego relacje z młodą kobietą, która obdarzyła go uczuciem, wkraczanie w dorosłość, potęgę bliskości i zaufania, rozprawki o wierze, czy strach przed karą. Już z tego powodu tytuł ten jest mi bliski, gdyż sam wychowałem się w rodzinie o bardzo głębokich korzeniach religijnych. W moim przypadku był to katolicyzm, a do tego moi rodzice nie mieli aż tak radykalnie konserwatywnych poglądów (szczególnie matka), czego nie mogę powiedzieć o innych gałęziach mojej rodziny. Zawsze byłem też w niej traktowany jako "czarna owca", bowiem sprzeciwiałem się wielu doktrynom Kościoła Katolickiego. Zresztą dalej to czynię :) Dlatego lubię komiksy, czy książki również traktujące o tej tematyce, tylko z innego kręgu kulturowego lub wyznaniowego.


Na co liczę?
* bardzo mocny nacisk na pokazanie rozwoju relacji damsko-męskich oczami nastolatków
* pokazanie zaborczości konserwatyzmu religijnego (co nie znaczy, że liberalizm tego nie robi)
* sceny, które mnie wzruszą
* pokazanie problemów związanych z dorastaniem i dojrzewaniem

Czego się obawiam?
* szczerze - absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Nawet z zawiązanymi oczami, po ciemku w środku nocy.

Cena: 99 zł
Gatunek: autobiografia, obyczajowy, dramat
Sugerowany wiek: 15+
GDZIE KUPIĆ

Habibi

Drugi tytuł jest już troszkę bardziej kontrowersyjny, szczególnie jeśli spogląda się na niego przez pryzmat dzisiejszego społeczeństwa, gdzie liberalizm i konserwatyzm biorą się za łby. Thompson zbierając materiały do tego komiksu, wybrał się w podróż do Europy i Maroka, o czym też narysował komiks, zatytułowany "Dziennik podróży". Scenariusz "Habibi" rozgrywa się w fikcyjnym muzułmańskim państwie, gdzie główni bohaterowie - jasno skóra Dodola i czarnoskóry Zama - wyrwali się z niewoli i żyją samotnie we wraku łodzi. Ich losy są ze sobą splecione, ale nieraz doświadczają rozłąki. Komiks przedstawia szereg ważnych problemów, nadal drążących współczesny islam, jak nierówność społeczną, niewolnictwo, czy wykorzystywanie kobiet. Jednocześnie dotyka też spraw miłości, cielesności oraz wiary. Autorowi dostało się za zbytnie uproszczenia arabskiego świata oraz samego islamu, ale i tak nie przeszkodziło to "Habibi" odnieść światowy sukces. Osobiście jestem szalenie ciekaw, jak komiks przedstawi wyżej wymienione kwestie, bowiem nie jest tajemnicą, że religie pełne są radykalnych doktryn i nie dotyczy to tylko islamu.


Na co liczę?
* proste pokazanie, jak wiara w Boga, niekoniecznie idzie w parze z religijnymi dogmatami
* przedstawienie problemu niewolnictwa oraz wykorzystywania kobiet w świecie muzułmańskim
* pokazanie różnych oblicz miłości

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Bez chwili wahania.

Cena: 99 zł
Gatunek: dramat, dramat społeczny, psychologiczny
Sugerowany wiek: 16+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz