5 marca 2019

Comics Report #75: Grass Kings, Paper Girls, Deadly Class

Dziś prezentacja trzech nowości od wydawnictwa Non Stop Comics. Dwa z nich, to kontynuacje serii, które czytam. Mowa o drugim tomie "Grass Kings" i piątym tomie "Paper Girls". W pierwszym wypadku mamy całkiem ciekawy miks komiksu obyczajowego z dramatem i miejscami całkiem mocną akcją. Do tego wątek kryminalny w tle. Drugi tytuł to hybryda kilku gatunków, ale ogólnie przyjmijmy, że to science fiction. Na sam koniec tego zestawienia pójdzie dla mnie coś zupełnie nowego, czyli pierwszy tom "Deadly Class". Od razu uprzedzę pytania - nie, nie oglądałem serialu. czy to nadrobię? Tak, o ile czas pozwoli. A teraz przejdźmy do konkretów, czyli moich oczekiwań przed lekturą rzeczonych komiksów :)

Grass Kings

Pierwszy tom zrobił na mnie niezłe wrażenie, choć nie powalił niczym szczególnym. W moich oczach, o czym pisałem w recenzji pierwszego tomy, ta seria to rasowy kryminał. Nikt nie musi się z tym zgadzać. Słyszałem sporo głosów, że to raczej współczesny western, czy klasyczny komiks obyczajowy z nutą akcji. Jednak ja go odebrałem głównie jako kryminał, bowiem w tle ciągle przemykają dwa watki. Zaginięcia córki jednego z głównych bohaterów oraz tajemnicza seria morderstw sprzed lat. Czy się łączą? To wie chyba tylko sam autor, bowiem na razie jako czytelnik mam więcej pytań niż odpowiedzi. Dlatego tym chętniej sięgam po kolejny album, licząc że część spraw się wyjaśni. Wedle opisu promującego ten tom, czytelnik ma poznać nowe sekrety tytułowego Królestwa Traw, swoistej enklawy dla wyrzutków. Patrząc po okładce są to raczej mroczne tajemnice, a takie lubię. Dodając do tego wspaniały rysunek, szykuje się naprawdę udana lektura.


Na co liczę?
* rozwiniecie wątku tajemniczych morderstw i zaginięcia córki przywódcy Grass Kings
* rozwinięcie relacji pomiędzy przywódcą enklawy, a "byłą" żoną szeryfa z sąsiedniego miasteczka
* pokazanie kilku sekretów postaci dalszoplanowych

Czego się obawiam?
* że znów na końcu będzie więcej pytań niż odpowiedzi

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, mimo że to dość klasyczna (w konstrukcji) opowieść.

Cena: 54 zł
Gatunek: kryminał, dramat
Sugerowany wiek: 15+
GDZIE KUPIĆ

Paper Girls

Cóż, o tym komiksie trochę ciężko mi pisać, bowiem z jednej strony mi się podoba (tak, jestem fanem Briana K. Vaughana) z drugiej zaś, ta seria już mnie lekko nuży. Brakuje mi w niej tego pazura co jest w "Sadze" lub "Ex Machina", ale mimo wszystko czyta się ją nadal dobrze. Wszak to Vaughan, więc jeśli ktoś lubi jego styl, to na pewno się nie zawiedzie. Po ten tom sięgnąłem głównie z powodu jednej rzeczy - wedle zapowiedzi w końcu ma być powiedziane wszystko o Wielkim Ojcu. Czy będzie? Cóż, troszkę się lękam, że zostanę z kilkoma niedopowiedzeniami. Oczywiście klasycznie nie zabraknie zabawy z skokami w czasie, dziwnych stworów, czy futurystycznych urządzeń. Wszak tym się ta seria rządzi :)


Na co liczę?
* pełne wyjaśnienie spraw z Wielkim Ojcem

Czego się obawiam?
* że fabuła będzie już za mocno pogmatwana

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ale nie od razu.

Cena: 42 zł
Gatunek: science fiction
Sugerowany wiek: 15+
GDZIE KUPIĆ

Deadly Class

Na koniec nowość w moim repertuarze komiksowym. Pierwszy album o szkole dla zabójców. Nie byle jakich, bo są oni dziećmi bossów narkotykowych, agentów, szpiegów, gangsterów, polityków i tak dalej. Patrząc po okładce odniosłem wrażenie, że będę miał tutaj do czynienia z klasycznym zestawieniem psychopatów, dobrze znanym mi z niejednej gry, filmu czy książki. Z tą różnicą, że zebrano ich w jednym miejscu i uczy się jak mordować ludzi. Jestem ciekaw czy postawi się na finezję, bo o realizmie raczej można zapomnieć :) Zresztą nie taki jest cel komiksów tego typu. Oglądając trailer serialu na podstawie tego komiksu, miałem wrażenie że patrzę na miks thrillera i pastiszu z mocnym akcentem na prowadzenie... pamiętnika/monologu(?) przez głównego bohatera. Osobiście lubię takie mieszanki, więc nie miałbym nic przeciwko, jeśli komiks również będzie miał taki wydźwięk. Co ostatecznie wyjdzie? Jeszcze nie jestem pewien, ale naprawdę chętnie wkroczę w świat młodocianych morderców.


Na co liczę?
* dużo klisz filmowych lub growych zabójców (wiecie - mistrz trucizn, zabójczynie z katanami, narkotykowi macho, anarchiści itp.)
* sporą dawkę brutalności
* ogromny nacisk położony na narrację (monologi/przemyślenia głównego bohatera lub prowadzenie pamiętnika, o ile dobrze zrozumiałem trailery)
* czarny humor

Czego się obawiam?
* że scenariusz mnie kompletnie nie chwyci

Czy kupił bym w ciemno?
Po obejrzeniu trailera serialu - z czystej ciekawości, tak.

Cena: 45 zł
Gatunek: chyba thriller + czarna komedia
Sugerowany wiek: 16+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz