10 marca 2018

Comics Report #16: Yans, W poszukiwaniu ptaka czasu

Czas na sentymentalną podróż w przeszłość. Tak, dziś na stole zawitały komiksy, z którymi miałem styczność już w czasach młodzieńczych, a w zasadzie, gdy wchodziłem w wiek nastoletni. Obie serie częściowo ukazały się w czasopiśmie "Komiks", natomiast obecnie można zakupić całe serie. W prezentowanym tutaj materiale brakuje jednak kompletów. W przypadku "Yansa" nie posiadam na razie trzeciego albumu zbiorczego, zawierającego ostatnie cztery tomy serii. "W poszukiwaniu ptaka czasu" stolę na lepszej pozycji, bo brakuje mi tylko najnowszego, piątego albumu pierwszego cyklu, o którym napiszę więcej później w tym materiale. Obu serii nigdy nie przeczytałem całych, a gdy były wydawane w "Komiksie", też nie miałem okazji sięgnąć po wszystkie opublikowane tam odcinki. Zapraszam zatem do krótkiej, sentymentalnej wycieczki w przeszłość oraz poznanie obecnych losów obu serii.

Yans

A w praktyce "Hans" bowiem tak brzmi pierwotny tytuł oryginału. Jednak z przyczyn społecznych, w Polsce zmieniono tytuł na "Yans", bowiem ten pierwszy za bardzo kojarzył się z Niemcami i ranami po II Wojnie Światowej. Komiks miał swoją francuską premierę 1983 roku, zaś polską w 1988. Całość składa się z 12 tomów plus kilku pomniejszych prac, w tym pilotowej przygody "Wieża rozpaczy". Gdy "Yans" zawitał do naszego kraju był wydawany w latach 1988-1990 w magazynie "Komiks", gdzie premierę miało pierwszych pięć pełnych przygód tytułowego bohatera. Tom szósty był publikowany dopiero w latach 1998-1999 na łamach magazynu "Świat komiksu", a wydawnictwo Egmont dopiero w latach 2001-2004 wydało całość w pełnoprawnych albumach. Wtedy też przywróciło pierwszemu tomowi oryginalny tytuł, brzmiący Ostatnia wyspa", a nie jak wydano go wcześniej pod tytułem "Przybysz z przyszłości". Jednak prawdziwa chwałą dla serii miała dopiero nadejść w latach 2014-2015, kiedy to opublikowano trzy, ogromne albumy zbiorcze. Każdy zawierał cztery tomy serii, plus materiały dodatkowe, artykuły i omówienie jej rozwoju, rozkwitu i końca. W tym materiale prezentuję wam dwa z nich.


Pierwszy przedstawia początki serii, nawiązanie współpracy pomiędzy Duchateau (scenariusz), a Rosińskim (rysunek), który słynął ze swoich prac nad serią "Thorgal". Co ciekawe Rosiński ciągnął obie te serie w latach 80-tych i podołał zadaniu. W artykułach znajdziemy też opis dlaczego zmieniono tytuł na "Yans" oraz krótki rys biograficzny autorów. Drugi album zbiorczy przedstawia kolejny cykl przygód tytułowego bohatera. Za rysunek tym razem odpowiada inny polski rysownik, Zbigniew Kasprzak, występujący pod pseudonimem Kas. W praktyce Rosiński i Kasprzak narysowali po 6 tomów z całej serii, natomiast scenariuszem niezmiennie zajmował się Duchateau. W artykułach zamieszczonych w drugim tomie,możemy przeczytać miedzy innymi o wielkich ojcach fantastyki, jako gatunku, rozwoju serii "Yans", czy powodach zmiany na stanowisku rysownika. 


Jeśli idzie zaś o ogólny rys fabularny serii, to opowiada o losach tytułowego bohatera, który jest agentem specjalnym, pracującym dla tajemniczych zwierzchników. Mężczyzna dociera na Ziemię, która jest zniszczona po wojnie nuklearnej. Nie pamięta nic z swej przeszłości, kim jest, co tutaj robi, zna jedynie swoje imię. Okazuje się, że świat w którym wylądował jest bardzo niebezpieczny, a jedyne miasto jakie ocalało z wojny, jest trzymane w totalitarnych ryzach. Zaczyna się zatem długa wojna z morderczym tyranem, podczas której Yans poznaje Orchideę, kobietę, którą pokochał z wzajemnością. To co zawsze przykuwało moją uwagę, gdy na wyrywki czytałem poszczególne odcinki serii publikowane w "Komiks", to genialnie skonstruowany, mroczny świat. Tak naprawdę nigdy nie miałem okazji przeczytać tomu pierwszego, a jedynie albumy od drugiego do czwartego. Niewiele już z nich pamiętam, zatem tym chętniej sięgnąłem po wydanie zbiorcze, aby móc w końcu przeczytać całą serię. 

Na co liczę:
* mroczne science fiction
* ciekawy rozwój postaci w drugim tomie zbiorczym
* dynamiczną akcję

Czego się obawiam:
* niczego :)

Czy kupił bym w ciemno:
Tak. Te dwa albumy zdobyłem z wymiany, bo akurat przypadkiem nadarzyła się okazja, jednak i tak odkładałem pieniądze na zakup całej serii. Trochę trzeba tutaj wydać bo około 300 zł, ale naprawdę warto.

Komiksy nabyłem na Kup Pan Komiks

Cena: 99,99 zł (album zbiorczy)
Gatunek: science fiction, dramat, przygodowy
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak

W poszukiwaniu ptaka czasu

Seria ujrzała światło dzienne w 1983 roku i była wtedy pomyślana jako jeden cykl, obecnie zwany drugim. Zawierała cztery tomy, oryginalnie publikowane we Francji do 1987 roku. U nas po raz pierwszy pojawiła się na łamach czasopisma "Komiks" w 1990. Wszystkie części tego cyklu ukazały się tam do 1992 roku, natomiast od 2000 zaczął je wydawać w pełnoprawnych albumach Egmont. Obecne wydanie jest już zatem trzecim, jakie trafiło na półki księgarń w Polsce. Kolejny cykl był prequelem pierwszego i opisywał wydarzenia dziejące się na długo przed, pierwotnymi wydarzeniami. Seria dotyczyła młodości kilku bohaterów, czyli rycerza Bragona oraz czarodziejki Mary. Czas powstania tej historii jest dość długi, bowiem składa się z pięciu tomów, gdzie pierwszy z nich opublikowano w 1998, natomiast kolejny dopiero w 2007. Seria zakończyła się dopiero w 2017, kiedy to pojawił się tom zatytułowany "Złodziej woli". Obecnie na polskim rynku, ten właśnie cykl jest nazywany pierwszym, zaś drugim seria napisana w latach 1983-1987.


Historia drugiego cyklu, opowiada o tym jak stary rycerz imieniem Bragon, wraz z Pelissą, córką swej dawnej miłości, wyrusza na poszukiwanie Muszli Ramora, aby ocalić tym samym ich świat przed zniszczeniem. Towarzyszą im niespodziewani sojusznicy oraz tajemniczy wrogowie, a cała historia ma drugie dno. Pierwszy cykl, napisany jako drugi w kolejności, opisuje natomiast młodość Bragona, jego rosnącą miłość do czarodziejki Mary, przyszłej matki Pelissy, a także ich niebezpieczne perypetie. Dotąd czytałem tylko i wyłącznie pierwszy tom oryginalnego cyklu, czyli "Muszla Ramora". Nigdy nie było okazji przeczytać kolejnych, a teraz mam okazję to nadrobić. Zamierzam zabrać się za całość gdy nabędę ostatni tom, Złodziej woli", i przeczytać wszystko w kolejności chronologicznej, a nie powstawania serii.

Na co liczę:
* pełną dramatycznych zwrotów akcji przygodę
* mocnego zakończenia w obu cyklach
* ciekawie opisanej przeszłości Bragona
* nietuzinkowych postaci dalszoplanowych

Czego się obawiam:
* że cykl o młodości Bragona, będzie dużo gorszy od jego przygód z Pelissą

Czy kupił bym w ciemno:
Bez cienia wahania. W moim wypadku znów zagościł przypadek i nabyłem całość od kolegi w zamian za inne komiksy, których nie chciałem. Jednak i tak bym to kupił, szczególnie, że całość nie chodzi jakoś szczególnie drogo i spokojnie można dostać ją w sklepach.

Komiksy nabyłem na Kup Pan Komiks

Cena: 29,99 zł za tom
Gatunek: przygodowy, fantasy
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak

Strona Klub Świata Komiksu
Strona wydawnictwa Egmont