22 kwietnia 2019

Comics Report #80: Batman Metal, Sherlock Holmes, Usagi Yojimbo, Thor Gromowładna

Kolejny pakiet komiksów od wydawnictwa Egmont zawitał na bloga. Dziś przedstawię wam prezentację czterech tytułów, skierowanych do starszego odbiorcy, zaś za kilka dni kolejne pozycje ukierunkowane na nieco bardziej familijne wody. W tym materiale będzie jeden klasyk, dwa tytuły z stajni superhero oraz kolejny komiks o słynnym detektywie zamieszkałym w Londynie na Baker Street 221B. Jeśli mowa o klasyku to są nim dwa albumy zbiorcze opowiadające losy królika ronina Usagi Yojimbo. Mówimy tutaj o prawdziwych cegłach, po ponad 600 stron każda i to właśnie tym komiksem zaczniemy dzisiejsze zestawienie.

Usagi Yojimbo SAGA

Seria jest wydawana od ponad 30 lat i odnosi się w interesujący sposób do starych legend, podań oraz obyczajów samurajskich. Stan Sakai w 1987 roku zaprezentował światu pierwszy tom królika ronina, który wplątuje się w niejedną awanturę. Przy czym nie mamy tutaj do czynienia z mangą, a komiksem, że się tak niefachowo wyrażę, klasycznym, utrzymanym jednak na swój sposób w mangowym klimacie. Rysunek jest czarno-biały, czasem spotkamy charakterystyczne dla mangi akcenty, ale też masę nawiązań do innych dzieł popkulturowych. Choćby Wojowniczych Żółwi Ninja. Nigdy wcześniej nie czytałem tej serii, co nie oznacza, że nie zbierałem o niej informacji. Dlatego z czystej ciekawości sięgnąłem po wydanie zbiorcze.


Pierwsze dwa tomy zawierają 632 strony (księga 1) i 672 strony (księga 2), zatem jest to solidny kawał lektury. Każdy album ma też całkiem pokaźny repertuar dodatków w postaci kolorowych okładek, opracowań poszczególnych rozdziałów oraz szkiców. Szczególnie opracowania mogą być ciekawe, bowiem są tam opisy legend czy zwyczajów, które zainspirowały autora podczas pracy. Wszystko jest wykonane w formie notatek Stana Sakai, zatem jest to kopalnia wiedzy dla fanów oraz kolekcjonerów.


Na co liczę?
* poznanie jednej z legend komiksu
* wciągające, nieraz brutalne, historie wojen pomiędzy klanami
* bogate nawiązania do tradycji i legend Japonii

Czego się obawiam?
* że klimat komiksu mnie nie chwyci

Czy kupił bym w ciemno?
Skoro są to grube albumy zbiorcze z notatkami od autora, to tak, kupił bym. Niekoniecznie oba tomy na raz, ale pierwszy brałbym w ciemno. Księga 3 będzie w lipcu, a księga 4 w grudniu tego roku.

Cena: 89,99 zł
Gatunek: przygodowy, dramat, mitologia
Sugerowany wiek: 12+
GDZIE KUPIĆ

Potężna Thor

Chciałbym powiedzieć, że w Asgardzie źle się dzieje, ale jego już w zasadzie nie ma. Znaczy jest, ale nowy. Tak po prawdzie w Thorze od Aarona czasem idzie mi się z lekka pogubić. Ogólnie Asgard jest, Dziesięć Królestw istnieje, Malekith znów podżega do wojny, Thor stracił rękę i swój młotek, który teraz dzierży kobieta z Midgardu, której ciało toczy nowotwór. Seria ma swoje monety, zazwyczaj dobrze mi się ją czyta, ale czasem potrafiła srogo wymęczyć moje oczy. Niemniej od kiedy Mjolnir jest w rękach Jane Foster, traktowanej przez wielu jako fałszywy Thor, fabuła jest o wiele ciekawsza. Choć to w zasadzie dalej sroga nawalanka, niemniej Jane jest zwyczajnie, w moich oczach, bardziej interesującą postacią niż niemal wiecznie wpity i rozgorączkowany syn Odyna.


Na co liczę?
* dalszy rozwój Jane Foster jako Thor
* skopanie tyłka złolom :)

Czego się obawiam?
* zbyt dużej liczby kalek

Czy kupił bym w ciemno?
Pewnie tak, ale z drugiej ręki. Mogę narzekać na tą serię, ale mimo wszystko ją lubię.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: superhero, akcja
Sugerowany wiek: 10+
GDZIE KUPIĆ

Batman Metal

Czas na coś bardziej zwariowanego, czyli "Metal" bo tak brzmi oryginalny tytuł. Historia zamknięta w trzech grubych tomach, każdy oprawiony w twardą okładkę która polakierowano i błyszczy się niczym karta premium z Magic the Gathering. O tak, okładki wyglądają przecudnie. Metaliczne, błyszczące i przykuwające oko z daleka. Jak sam tytuł wskazuje, metal jest słowem kluczowym. Nasz Mroczny Rycerz prowadzi śledztwo dotyczące istnienia na Ziemi nieznanych metali o niezwykłych właściwościach, które ukryto w różnych zakątkach naszej planety. W trakcie prowadzenia dochodzenia odkrywa spisek, mający na celu otworzyć portal do mrocznego multiwersum. Jest ono zamieszkiwane przez alternatywne, makabryczne i krwiożercze wersje bohaterów i przestępców z naszego świata. Już na tym etapie pomysł bardzo mi się podoba. Może być kolejna zwariowana historia, pełna sieczki, prawdopodobnie niezbyt wyszukanej fabuły i masy maszkar wszelkiego rodzaju. Mam nadzieję, że się nie zawiodę, bo od strony rysunku komiks zapowiada się naprawdę dobrze.


Na co liczę?
* prosta, pełna akcji historia, nie zmuszająca mnie do wysiłku intelektualnego
* makabryczne wersje superbohaterów i superzłoczyńców
* Joker w wersji potwora zabijającego śmiechem

Czego się obawiam?
* że scenariusz będzie silił się na dramaturgię
* złą dawkę patosu

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, choćby dla samej okładki i rysunku :)

Cena; 79,99 zł
Gatunek: superhero, akcja, horror (?)
Sugerowany wiek: 15+
GDZIE KUPIĆ

Sherlock Holmes Society

Holmesa nigdy za wiele. Niedawno mieliśmy prezentację pierwszego tomu "Czwórki z Baker Street", a teraz przyszedł czas na pełnoprawną przygodę z tytułowym detektywem. Słynny londyński detektyw powrócił do "świata żywych" po tym jak przez wiele lat udawał martwego, gdy stoczył pojedynek z swym zaciekłym wrogiem. Niedawno rozwiązał zagadkę Kuby Rozpruwacza, a już jego brat przybył do niego z nową łamigłówką. Niewielka wioska Keelodge u północnych wybrzeży Irlandii, stała się sceną dla makabrycznych wydarzeń. Wszystko wskazuje na to, że nie są to dzieła przypadku, a skrupulatnie zaplanowane działania. Sherlock Holmes po raz kolejny podejmuje wyzwanie i wkracza w świat brutalnych zbrodni. Innymi słowy - coś dla miłośników tej postaci.


Na co liczę?
* ciekawa sprawa kryminalna, której nie da się łatwo rozwiązać

Czego się obawiam?
* że łamigłówka nie okaże się trudna

Czy kupił bym w ciemno?
To Holmes, więc zawsze i wszędzie. W moich oczach przyćmić go może tylko jeden detektyw - Herkules Poirot :)

Cena: 34,99 zł
Gatunek; detektywistyczny, kryminał
Sugerowany wiek: 12+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz