2 kwietnia 2019

Comics Report #77: Garfield, Ptyś i Bill, Sisters, Czwórka z Baker Street

Paczki z Egmontu zawsze docierają do mnie na przełomie miesięcy, najczęściej w pierwszy lub drugi dzień nowego miesiąca. Zatem dziś przedstawię wam, co wspomniane wydawnictwo, między innymi wypuściło na nasz rynek w marcu tego roku. Trzy z  tych pozycji goszczą już od jakiegoś czasu na blogu, zaś czwarta to dla mnie zupełna nowość. Mowa tutaj o pierwszym tomie serii młodzieżowej "Czwórka z Baker Street" nawiązująca do chłopców pracujących dla słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. W praktyce ten temat jest niczym niewyczerpalne złoże, bowiem stale wraca do widzów i czytelników, a nawet graczy, w najróżniejszej formie. Pozostałe tytuły to "Garfield", "Ptyś i Bill" oraz "Sisters", więc klasyczna, lekka sielanka.

Czwórka z Baker Street

W tym zestawieniu, a także ze wszystkich marcowych nowości, ten komiks był dla mnie jednym z priorytetów. Dlaczego? Bo uwielbiam wszystko co jest związane z wielkim morfinistą, czyli Sherlockiem Holmesem. Tym razem mowa o trójce chłopców i ich kocie imieniem Watson, którzy są oczami oraz uszami na ulicach Londynu, donosząc o wszystkim słynnemu detektywowi. Tak naprawdę bez ich pomocy, Holmes często nie zaszedłby daleko. Tym razem jednak to młodzi ulicznicy wchodzą w buty śledczych. Gdy w biały dzień ktoś uprowadza dziewczynę, bliską sercu jednemu z chłopaków z paczki, cała grupa zaczyna śledztwo. Wykorzystują wiedzę nabytą od Holmesa oraz swoje kontakty z półświatka. Jest to jednak mroczna wędrówka, pełna zdradzieckich cieni. Przynajmniej tak to się rysuje po zapowiedzi tego komiksu. Nie ukrywam, że moje oczekiwania są dość spore, oczywiście jak na komiks typowo młodzieżowy. Wizualnie już mi się podoba, więc liczę, że scenariusz też będzie solidny.


Na co liczę?
* ciekawa i wielowątkowa zagadka
* nawiązania do książek Conan Doyle'a
* dużo akcji
* ukazanie mrocznej części Londynu

Czego się obawiam?
* że łamigłówka okaże się zbyt prosta

Czy kupił bym w ciemno?
Dla tej ekipy, bez wahania :)

Cena: 34,99 zł
Gatunek: detektywistyczna, przygodowa, dla młodzieży
Sugerowany wiek: 10+
GDZIE KUPIĆ

Ptyś i Bill

Przechodzimy do klasyki francuskiego komiksu humorystycznego, wydawanego od wczesnych lat 90-tych ubiegłego stulecia. Są to tak luźne opowieści, że Egmont nawet nie wydaje ich po kolei. Obecny album zawiera bowiem tomy o numerach 29, 30 i 31, wydawanych we Francji w latach 2003-2007. Czy to przeszkadza? Ani trochę, bowiem, jak wspomniałem wcześniej, to bardzo luźne historyjki, często kompletnie z sobą nie powiązane. Całość skierowana raczej pod młodszego odbiorcę, ewentualnie osoby zbierające klasyki komiksu lub mające sentyment do komiksów z czasów dzieciństwa.


Na co można liczyć?
* bardzo rubaszny humor, pełen absurdów

Czego można się obawiać?
* że część dowcipów po prostu się powtarza

Czy kupił bym w ciemno?
Dla siebie nie, ale dla mojego siostrzeńca, który idzie we wrześniu do szkoły, jak najbardziej.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: humorystyczny
Sugerowany wiek: 6+
GDZIE KUPIĆ

Garfield

Jego ruda tłustość, wielki kocur o jeszcze większym żołądku, pojawia się z trzecim tłustym kocim trójpakiem. Album obejmuje paski z lat 1982-1983, w niemal pełnych zestawieniach rocznych. Tak naprawdę brakuje tylko listopada i grudnia z 1983 roku. Oczywiście spotkamy tutaj masę ciekawych porad od tytułowego bohatera. Na przykład, że banany mają podwójne zastosowanie, jako pożywienie i rozrywka. albo, że Odie idealnie nadaje się jako piłka. Ogólnie jeśli ktoś kocha przygody Garfielda i śledzi je w gazetach, lub czynił to za młodu, zapewne idealnie odnajdzie się w kolejnym trójpaku. To są rzeczy, które po prostu się nie nudzą. Przynajmniej wielu osobom :)


Na co można liczyć?
* kota pochłaniającego monstrualne ilości jedzenia
* ukazanie wyższości intelektualnej kotów nad psami...
* ...do czasu gdy tym psem jest Odie, a nie ogromny pies sąsiadów

Czego można się obawiać?
* po czasie część gagów się powtarza

Czy kupił bym w ciemno?
Wiecie, raz sentyment, raz trochę nałóg, więc pewnie bym kupił, choć z przeceny.

Cena: 79,99 zł
Gatunek: humorystyczny
Sugerowany wiek: 8+
GDZIE KUPIĆ

Sisters

Na koniec tego zestawienia prezentacja serii, którą w Polsce zdają się wręcz ubóstwiać małe dziewczynki. Tak, mowa o najnowszym, dwunastym tomie "Sisters", gdzie dwie siostry ciągle sobie dokuczają. Tym razem razem motywem przewodnim wydaja się być podróże, przebieranki i Halloween. Tradycyjnie będzie to, co zwykle, czyli masa kłótni, nawiązań w rysunkach do innych dzieł pop-kultury oraz dużo satyry. Oczywiście okładka ma swoje drugie oblicze, które znajdziecie na pierwszej stronie prezentowanego tutaj albumu. Ciekawi was, co tam się kryje? Zatem sami zajrzyjcie :)


Na co można liczyć?
* dużo satyry
* tego co napędza Sisters w poprzednich tomach

Czego można się obawiać?
* ewentualnego zmęczenia materiału

Czy kupił bym w ciemno?
Raczej oczywistym jest, że nie dla siebie, bo nie jestem odbiorcą docelowym, ale mojej siostrzenicy pewnie tak, tylko niech nieco podrośnie :)

Cena: 24,99 zł
Gatunek: humorystyczny
Sugerowany wiek: 6+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz