28 listopada 2018

Comics Report #64: Kultura gniewu poleca się na zimę :)

Nigdy nie kryłem mojej ogromnej sympatii do tytułów wydawanych przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Bardzo dużo z ich zbiorów trafiło do mojej biblioteczki na stałe. Wystarczy wspomnieć prace Guya Delisle, d których powracam co jakiś czas, serię "Arab przyszłości", czy "Berlin", którego ostatni tom znajduje się w dzisiejszym zestawieniu. Jednak jest tutaj tytuł, na który od bardzo dawno się szykowałem i żałuję, że latem nie miałem możliwości wybrać się na niego do kina. Mowa o komiksie "Wielki zły lis", francuskim fenomenie, docenionym już w niejednym kraju. Teraz mam nadzieję, że zabłyśnie u nas nad Wisłą, bo powiem szczerze, zapowiada się obłędnie :)

Wielki zły lis

Prezentację listopadowych nowości Kultury Gniewu zaczniemy zatem od tego zacnego tytułu. Przedstawiam wam lisa. Rudego drapieżcę, postrach wszystkich kurników i władcę lasu, który swym rykiem budzi lęk w sercach wszelakiego stworzenia. A przynajmniej o tym marzy nasz ryży kolega o puchatej kicie, który pobiera lekcję drapieżnictwa u swego kolegi wilka. Niemniej.... marnie mu idzie. Zresztą zobaczcie sami oglądając TEN oto uroczy zwiastun filmowej ekranizacji tego komiksu (francuski dubbing z angielskimi napisami). Przeczytawszy, przed napisaniem tej prezentacji, pierwszych 15 stron, prawie padłem ze śmiechu. Jeśli cały komiks utrzyma taki poziom, a wierzę że to możliwe, to czeka mnie niezapomniana lektura oraz moją główną kolekcję wzbogaci kolejny tytuł. Co zaś się tyczy kreski, to prezentuje się ona dokładnie tak samo, jak w przypadku animacji. Co ciekawe komiks nie posiada "ramek" pomiędzy poszczególnymi scenami, co nadaje opowieści niesamowitej płynności. Teksty również są ulokowane koło postaci, nie zaś w klasycznych dymkach i powiem uczciwie, że taki zabieg bardzo mi się podoba.


Na co liczę?
* tonę nieskrępowanego niczym humoru z najwyższej półki
* masę gagów sytuacyjnych
* ciekawe konwersacje pomiędzy lisem, a jego mentorem

Czego się obawiam?
* wilka :P

Czy kupi bym w ciemno?
Bez cienia wahania.

Cena: 49,90 zł
Gatunek: komedia, satyra
Sugerowany wiek: 6+
Dotychczasowe recenzje: brak

Blixa i Żorżeta

Kolejną pozycją na dzisiejszej liście jest wydanie zbiorcze wszystkich punkowych pasków komiksowych, które napisał Prosiak, w serii "Blixa i Żorżeta". Co prawda uwielbiam "Będziesz smażył się w piekle" tego autora i mam ten komiks w mojej głównej kolekcji, ale jakoś z dystansem podchodzę do innych jego prac. Nie do końca mi leżą i tak było swego czasu gdy czytałem wybrane paski widocznej tutaj serii. Z drugiej strony było to naprawdę dawno temu, moje postrzeganie komiksu ostro się zmieniło, a w tym roku staram się nadrabiać tytuły, które kiedyś odcisnęły piętno na historii komiksu. Wydanie zbiorcze zawiera krótki wstęp Mariusza Prokuskiego, redaktora i wydawce magazynu "Pasażer" gdzie pojawiały się paski tej serii. Oprócz tego na końcu jest trochę dodatków. Niemniej dla kolekcjonerów takie pełne wydanie i tak jest gratką, zaś osoby mego pokroju, czymś co pomaga mi szerzej spojrzeć na pracę jego autora.


Na co liczę?
* nie pozbawiony morału humor
* świat oczami punka
* łamanie stereotypów

Czego się obawiam?
* że kreska mi nie podejdzie
* że forma mi nie podejdzie

Czy kupił bym w ciemno?
Szczerze - nie wiem. Raczej z drugiej ręki, choć nie olałbym komiksu, bo jednak autor ma miejsce w moim nerdowskim serduszku.

Cena: 59,90 zł
Gatunek: satyra, paski
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak

Berlin: Miasto światła

Trzeci, a zarazem ostatni, tom serii historycznej "Berlin", nad którą Jason Lutes pracował blisko 20 lat. Przybliża ona czytelnikom burzliwe losy Republiki Weimarskiej i mroczne owoce ideologii nazistowskiej, która w latach 30-stych XX wieku wyniosła Niemcy na szczyt, a potem utopiła Europę w ogniu i krwi. W "Mieście światła" Narodowi socjaliści, czyli inaczej naziści, kontrolują już parlament, a społeczeństwo jest strasznie podzielone. Do Berlina przybywa sam Adolf Hitler, który płomiennymi przemowami trafia do serc robotników, cierpiących z powodu globalnego kryzysu ekonomicznego. Jedynie, przynajmniej wedle niektórych, żydom i kapitalistycznym tyranom żyje się dostatnio. Ta seria obrazuje, jak łatwo demokracja może przeistoczyć się w faszyzm, gdy zechcą tego ludzie.


Na co liczę?
* mocne zakończenie całej historii

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Pytanie uznaję za retoryczne :)

Cena: 64,90 zł
Gatunek: historyczny, dramat
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: tom 1 w grudniu, tom 2 w styczniu

Miś Zbyś

Już wiele razy słyszałem o tej serii komiksów, która jednocześnie zawiera kolorowanki, łamigłówki czy nawet planszę i zasady do prostej gry. Dzieło Piotra Nowackiego (rysunek) i Macieja Jasińskiego (scenariusz) przy współpracy z Tomaszem Kaczkowskim (kolory), zapowiada się naprawdę sympatycznie. Reguła jest następująca. Miś Zbyś i jego przyjaciele przeżywają jakaś przygodę opisaną w komiksie. Jednocześnie czytelnik musi rozwiązywać łamigłówki które pojawiają się w toku opowieści, aby ruszyć ją do przodu. Całość można też pokolorować, bowiem jedynie okładka i plansza do gry, zawierają kolorystykę. Dla dziecka - czysta frajda. Dla dorosłego - chwila spokoju :)


Cena: 24,90 zł
Gatunek: dla dzieci, kolorowanka, rebusy
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak


Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa

I na koniec dzisiejszego zestawienia, jedna z legend polskiego komiksu, którą słusznie przypomina się nowemu pokoleniu. Innymi słowy - Tadeusz Baranowski w nowym wydaniu, tym razem z plakatem oraz książeczką do kolorowania, zatytułowaną "W lesie". Ta druga pozycja ma również charakter czysto edukacyjny i nawiązuje grafikami do innych dzieła Baranowskiego. Choćby "Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady". Tia.... nasz rodak ma umiłowanie nie tylko do gier słownych, ale też bardzo długich tytułów swoich prac :) Nowe wydanie jest w twardej oprawie, dużym formacie i prezentuje się naprawdę okazale. Dla fanów prac Baranowskiego oraz ludzi pamiętających PRL, będzie to swoisty wehikuł czasu.


Na co liczę?
* powrót do dzieciństwa
* przypomnienie sobie gierek słownych Pana Tadeusza

Czego się obawiam?
* Wodza i jego dowcipów :P

Czy kupił bym w ciemno?
Tak jak wodę sodową :)

Cena: 59,90 zł
Gatunek: satyra
Sugerowany wiek: 6+
Dotychczasowe recenzje: zjadł je Ptaszyl :P