27 września 2018

Comics Report #53: Ikigami

"Ikigami" okazało się pierwszą mangową serią, którą zacząłem kolekcjonować. Tym samym przełamał u mnie pewne podejście do tej formy komiksu. Dotąd czytałem mangi raczej na wyrywki, znając tylko kilka głośnych serii, najczęściej dzięki serialom anime. "Ikigami" zaś przetarł szlak do czegoś nowego, a pierwszy tom pochłonąłem niemal na pniu. Dziś zaprezentuję moje oczekiwania względem dwóch kolejnych albumów, składających się na tą serię.

Czym jest tytułowe Ikigami? To zawiadomienie o śmierci, dostarczane danej osobie na 24 godziny, przynajmniej w teorii, przed jej zgonem. Cały projekt wiąże się z motywowaniem społeczeństwa do działania na korzyść kraju. W wieku dziecięcym jedna na tysiąc osób, w sposób losowy, otrzymuje w szczepionce nanobombę, która zagnieżdża się w sercu ofiary. Zostanie ona detonowana pomiędzy 18 a 24, a niedoszły nieboszczyk otrzymuje o tym zawiadomienie na dobę przed dokładną datą śmierci. Brzmi okrutnie, ale społeczeństwo godzi się na tą ofiarę, pracując, kształcąc się i ciesząc się życiem, nie wiedząc jaki los ich czeka.

Czy zatem system rozwiązał problemy społeczne? Po lekturze pierwszego tomu, widać że nie. Nadal są popełniane zbrodnie, morderstwa i inne występki. Nadal korporacje maja za dużo do powiedzenia. Niemniej finansowy dobrobyt społeczeństwa wzrósł, bo ludzie bojąc się umrzeć, bardziej ochoczo pracują. Autor mangi, Motoro Mase, przedstawia jednak cała sprawę z punktu widzenia osoby, która dostarcza owe Ikigami i ma z tego powodu coraz więcej wątpliwości. Wie, że będzie żył, ale poznając przeszłość niedoszłych ofiar systemu, zauważa jego słabe punkty. Jak potoczą się jego losy w kolejnych dwóch tomach? Cóż, domyślam się czego mogę się spodziewać, bo nasz bohater już w pierwszym albumie zadał niewygodne pytanie: "Czy da się obejść system?". Mam nadzieję, że z czasem dostanę na nie odpowiedź.

Na co liczę?
* podtrzymanie klimatu z pierwszego tomu
* pokazanie kolejnych problemów społecznych, których system nie rozwiązuje
* dalszy rozwój psychologiczny głównego bohatera
* może jakiś wątek polityczny z przeciwnikami systemu

Czego się obawiam?
* na tą chwilę, absolutnie niczego

Czy żałuję pieniędzy wydanych na dwa kolejne tomy?
Ani grosza.

Cena: 29 zł
Gatunek: dramat psychologiczny, dramat społeczny, science fiction
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: Ikigami

GDZIE KUPIĆ