25 czerwca 2018

Comics Report #31: Prezent od Festiwalu książki w Opolu

Przedstawiam bardzo specyficzny Comics Report, bowiem tym razem nie jest to paczka od wydawcy, czy moje komiksowe zakupy. To prezent od organizatorów Festiwalu książki w Opolu, w podzięce za mój dość mocno spontaniczny wyczyn, promujący całą imprezę. Co prawda w przyszłym roku będę się starał o bycie oficjalnym patronem medialnym Festiwalu, ale w tym pojawiłem się na nim dość przypadkowo. W zasadzie zmotywowany tylko i wyłącznie Unią Komiksową, która przybyła na to wydarzenie. Tak czy inaczej warto było, miałem bardzo pracowity weekend, co zaowocowało wieloma nowymi kontaktami, ale też tym co widzicie na zdjęciu obok. Postanowiłem zatem całość rzucić na mój warsztat recenzencki, zatem zacznijmy od zbiorowej prezentacji podarunku :)

Mądra mysz

Jest to ogromna seria, w chwili obecnej składająca się z aż 89 zeszytów. Skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym opowiada o różnych aspektach życia codziennego. Mamy zatem przedstawienie różnych zawodów, od budowniczego po kosmonautę, czy przygody Zuzi albo Maksa, przybliżające codzienne życie. Przeglądając spis treści, znalazłem nawet takie zeszyty, jak "Maks nie rozmawia z obcymi", albo "Zuzia idzie do dentysty". Bardzo mnie cieszy ugryzienie tych, nader ważnych, zagadnień. Same książeczki są wykonane solidnie i mają wewnątrz pierwszej strony okładki miejsce na wpisanie, kto jest właścicielem danego egzemplarza. Jedyne co mnie wkurzało, to wpakowanie w sam środek broszury spisem wszystkich zeszytów, gdzie można odznaczać te, które już się ma. Fajny pomysł, ale można było wrzucić to na koniec książeczki. Choć nie wiem czy zabieg ten nie jest wymuszony przez skład. Tak czy inaczej, głupio to wygląda. Same rysunki są natomiast cudowne, a tekstu też jest dość sporo, zatem zapowiada się całkiem ciekawa seria edukacyjna dla dzieci.


Na co liczę?
* poruszenie w prosty sposób szeregu ważnych tematów
* utrzymanie różnorodnej scenerii (rysunek) w poszczególnych zeszytach
* konstrukcja zachęcająca dzieci do samodzielnego czytania

Czego się obawiam?
* wtórności fabularnej (w kółko mielenie tej samej historyjki w tej samej formie)

Czy kupił bym w ciemno?
Oczywiście rozpatruję to, patrząc jako zakup dla dziecka, swojego lub czyjegoś, i tak - kupił bym. Jest to tanie, ładne i ma sporo tekstu, zatem na pewno capnąłbym w ciemno z 2-4 zeszyty.

Cena: 7,90 zł za zeszyt
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak

Kicia Kocia

Można chyba śmiało powiedzieć, że jest to młodszy odpowiednik "Mądrej myszy". Seria skierowana do malutkich dzieci, którym rodzice mogą poczytać krótki tekst i pokazać ręczne rysowane obrazki. Warstwa graficzna mocno nawiązuje do "rysunku dziecięcego", choć widać tutaj pełen profesjonalizm. Prosty tekst, mający jednocześnie spory walor edukacyjny, np. w zachowaniu się względem innych osób, albo różnych miejscach, i całkiem spora lista zeszytów, zdają się być materiałem na długi czas. Są nawet ich większe wersje zawierające kolorowanki. Cena za pojedynczy zeszyt też jest dość niska, zatem koszt zakupu całości, nie uderzy nas jakoś szczególnie po kieszeni.


Na co liczę?
* mocny walor edukacyjny dla najmłodszych
* utrzymanie poziomu graficznego w całej serii

Czego się obawiam?
* powtarzalności treści względem innych serii tego samego wydawcy

Czy kupił bym w ciemno?
Dla maluszka, tak, dla starszego dziecka, nie ma sensu, lepiej zainwestować w Mądrą Mysz.

Cena: 4,99 zł
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: od 2 do 6 lat
Dotychczasowe recenzje: brak

Scooby-Doo na tropie komiksów

Jeden z najsłynniejszych tchórzliwych psów detektywów, ma od dekad własne serie komiksowe. Część z nich doczekała się publikacji w Polsce, w tym prezentowany tutaj tytuł. "Na planie" to drugi tom z czternastu, jakie ukazały się w latach 2011-2013, nakładem wydawnictwa Media Service Zawada. Każdy tom zawiera zestaw różnych przygód sympatycznego psiaka i jego ekipy. W tym wypadku motywem przewodnim jest plan filmowy, gdzie "wścibskie bachory", rozwiązują serię kryminalnych zagadek z upiorami, duchami i wszelkiej maści dziwnym tałatajstwem. Kreska mocno nawiązuje do serialu z lat 90-tych, tak samo jak same łamigłówki. Słowem czuć ducha serii.


Cena: 7,99 zł
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: 6-10 lat
Dotychczasowe recenzje: brak

Fantastyczne wymówki i inne pomysły

Pierwsza pozycja książkowa na tej liście, jest w praktyce czymś na wzór komiksu. Tekstu tutaj niewiele, całość specyficznie połączona z rysunkiem, w formie czegoś na kształt unikalnego pamiętnika. Skierowane do starszych dzieci, jest swoistą satyrą, do poczytania i pośmiania się z "szarej codzienności" zwariowanego Tomka Łebskiego. Książkę wydało wydawnictwo Zielona Sowa, z której asortymentem miałem dotąd mało do czynienia. Niemniej jestem pełen nadziei na ciekawą, bądź co bądź, lekturę. Z pewnością bardzo szybką, mimo pokaźnej grubości samej książki.


Na co liczę?
* prosty, dziecięcy humor
* powrót do czasów dzieciństwa

Czego się obawiam?
* klepania w kółko tego samego motywu

Czy kupił bym w ciemno?
Szczerze to nie wiem. Wiadomo, ze dla siebie nie, gdyż nie jestem odbiorcą docelowym, ale jako prezent dla dziecka, być może bym się skusił. Z drugiej strony wolałbym najpierw się upewnić czy trafię poziomem humoru w gust osoby, którą chce obdarować.

Cena: 22,90 zł
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: 9+
Dotychczasowe recenzje: brak

Smoki nie istnieją

Smoki albo dinozaury to zawsze dobry temat w książeczkach obrazkowych dla dzieci. W praktyce nie ma szans, aby kiedykolwiek się przejadł, bo każdy chłopak, a i sporo dziewczyn zapewne również, kocha te wielkie, łuskowane gady. Szczególnie gdy są milusie, kochane i można je trzymać w domu. Jack Kent przedstawia jedną z takich sytuacji. Otóż jego smok zamieszkał w pewnym domu, który szybko okazał się dla niego za mały. Co będzie dalej? Tego jeszcze nie wiem, ale zamierzam się niedługo przekonać, jak wypada taka relacja pomiędzy gadziną, a ludźmi.


Na co liczę?
* na wesołą opowieść

Czego się obawiam?
* w zasadzie niczego, bo smoki są zawsze super

Czy kupił bym w ciemno?
Pytanie uznaję za retoryczne. Oczywiście, że tak.

Cena: 18 zł
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak

(Nie) Codzienne przygody

Seria "Ada, Junior i Pirat" jakoś nigdy nie trafiła w krąg moich zainteresowań, nawet patrząc z punktu osoby, promującej literaturę (w tym komiks) dla dzieci. Szczerze powiedziawszy, nie do końca umiem powiedzieć czemu tak się stało, ale zwaliłbym to na oklepane zdanie "Bo wpadło mi w oko coś ciekawszego". Z drugiej strony, ciężko je uznać za pomocne, bowiem nie wiem z czym mam tak naprawdę tutaj do czynienia, a rysunek wydaje się być całkiem miły dla dziecka. Po przekartkowaniu widzę, że jest to zbiór krótkich historyjek, każda dotycząca jakiegoś zagadnienia z życia codziennego. Na przykład sprzątania po psie, czy robienia przetworów na zimę. Słowem - miks wszystkiego. Zobaczę zatem w praniu co to faktycznie jest i czy warto, abym usiadł nad tym dłużej.


Na co liczę?
* trudno powiedzieć, może na poruszenie istotny, oczami dziecka, tematów

Czego się obawiam?
* nudy

Czy kupił bym w ciemno?
Dotąd tego nie zrobiłem i chyba na razie bym się nie skusił, mając tak przebogatą ofertę komiksów dla dzieci.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: dla dzieci
Sugerowany wiek: 5+
Dotychczasowe recenzje: brak

Zgroza

Ta seria przeszła mi koło nosa swego czasu i teraz bardzo, ale to bardzo tego żałuję. Otrzymałem trzeci tom, a raczej zeszyt, i pobieżnie go przekartkowałem. Świetny rysunek, klimatyczna oprawa, a sama fabuła też zapowiada się naprawdę ciekawie. Jest to thriller, którego akcja rozgrywa się w latach 90-tych XX wieku, tuż po tym jak Polska wyzwoliła się spod jarzma Moskwy. Tytułowy komisarz Zbigniew Zgroza, to główny bohater serii, próbujący rozwikłać zagadkę kryminalną, grzebiąc tym samym za mocno w przeszłości. Sama postać zadebiutowała we wcześniej wydanym komiksie superbohaterskim "Lis", który doczekał się nawet swojej gry karcianej. Nie ukrywam, ze obie serie będę chciał teraz zebrać, szczególnie, że są krótkie. Nie jestem fanem wydań zeszytowych, ale tutaj zrobię wyjątek. Czemu? Odpowiedź prosta - rysunek i fabuła.


Na co liczę?
* gmeranie w przeszłości PRL (choćby pobieżne)
* rasowy thriller
* mroczny, ciężki klimat

Czego się obawiam:
* że finał serii, da mi klasyczny happy end, czego bardzo bym nie chciał

Czy kupił bym w ciemno?
Wcześniej się wahałem, teraz z pewnością to uczynię, jak tylko Pan Portfel pozwoli.

Cena: 15 zł
Gatunek: thriller
Sugerowany wiek: zdecydowane 18+ (jest stosowny znaczek)
Dotychczasowe recenzje: brak

Mroczne umysły

Nie, nie chodzi o film, bo ten będzie miał premierę dopiero w sierpniu tego roku. Mowa o pierwszym tomie serii science-fiction do bólu przypominającej X-Men, tylko na o wiele bardziej poważnie. I jak się zdaje krwawo. Co z tego wyjdzie w praktyce? Cóż... nie powiem, abym palił do tej serii entuzjazmem. Dotąd zawsze ekranizacje takich książek młodzieżowych okazywały się lepsze od oryginałów, przynajmniej w moich oczach, a i tak nie uznałbym tego za coś wysokich lotów. "Niezgodna", "Więzień labiryntu", "Igrzyska śmierci" - wszystkie te tytuły łączy u mnie jedno. Bardzo ciekawy pomysł, świetny początek (zarówno książka, jak i film), a potem drastyczny spadek formy oraz pomysłu na sensowny finał. Szczególnie czułem to podczas lektury "Więźnia labiryntu", gdzie odpadłem przy drugim tomie, oraz "Igrzysk śmierci", które ledwo zmordowałem. Być może "Mroczne umysły" będą tym, co przełamie u mnie niechęć do takiej literatury.


Na co liczę?
* mrok, krew i śmierć
* sensowne poprowadzenie fabuły
* mniej baboli logicznych, niż w innych seriach tego typu

Czego się obawiam?
* rozumowania głównych postaci, na poziomie upośledzonej umysłowo ameby (patrz, Więzień labiryntu)
* ogromnej ilości baboli logicznych
* wtórności

Czy kupił bym w ciemno?
Nie. Pamiętając inne takie serie, stanowczo bym nie kupił z opaską na oczach. Co najwyżej bym pożyczył.

Cena: 36,90 zł
Gatunek: science fiction, thriller, młodzieżowe
Sugerowany wiek: 15+ (rzekomo)
Dotychczasowe recenzje: brak

Kopaliśmy sobie grób

Skandynawski kryminał noir, a w zasadzie thriller. Czy coś może być nie tak, skoro to jeden z moich ulubionych gatunków? Czytając opis książki, raczej nie. Pozwolę sobie zacytować:
Płatny zabójca, dziennikarz na tropie wielkiej afery, rozpadająca się rodzina, mordowani członkowie zarządu spółki i kopalnia w Laponii wypluwająca toksyczne sekrety, które mogą wszystkich zniszczyć.
Wiem, ze brzmi to strasznie oklepanie, ale ja takie coś kupuję, praktycznie zawsze i bez większego oporu. Po prostu czuję w kościach, że ponownie zostanę mile zaskoczony, jak to już nieraz bywało przy skandynawskich kryminałach. Fakt, że troszkę mi się już przejadły, ale to jak z twórczością Agaty Christie - niby w kółko to samo, a jednak czyta się dobrze i zawsze jest coś nowego. Czy tak będzie i tym razem? Przekonam się niedługo.


Na co liczę?
* rasowy thriller noir
* oklepane motywy zwieńczone jakimś twistem
* ciekawie napisany antagonista

Czego się obawiam?
* zbytniej wtórności w fabule
* zbyt łatwa do rozwiązania i udowodnienia zagadka

Czy kupił bym w ciemno?
Tak. Po prostu tak i tyle w tym temacie.

Lord John i sprawa osobista

Ostatnią pozycją jest kryminał, którego akcja rozgrywa się w XVIII wieku w Londynie. Tytułowy lord John Grey, dostaje zlecenie od Korony, aby rozwiązać sprawę morderstwa, której mógł dopuścić się zdrajca Imperium Brytyjskiego. W tym samym czasie nasz detektyw poznaje pewną wstydliwą tajemnicę, dotykająca wyższych kręgów arystokracji. Wszystko łączy tajemnicza dama w zielonej sukni, mogąca mieć klucz do rozwiązania obu łamigłówek. Problem w tym, ze staje się ona nieuchwytna. Niby brzmi to dość oklepanie, ale bardzo ciekawie. Do tego akcję książki osadzono w czasach gdy Anglia była prawdziwym Imperium, mającym w posiadaniu monstrualne wręcz terytoria, włączając w to cała Australię, Indie, spory kawał Afryki i Ameryki Północnej. Zatem jeśli nawiąże się do wątków historycznych tamtego okresu, a rzecz dzieje się w 1757 roku, to możemy dostać naprawdę interesujący kryminał.


Na co liczę?
* mocne nawiązanie do historii Imperium Brytyjskiego i jego konfliktów
* przedstawienie obrazu ówczesnej arystokracji
* zawiły wątek kryminalny
* jakiegoś interesującego antagonistę lub antagonistkę (Femme Fatale)

Czego się obawiam?
* zbyt oczywistej do rozwiązania i udowodnienia sprawy kryminalnej

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ze względu na okres w jakim osadzono akcję książki. Amatorsko interesuję się historią, jako taką, więc wszelkie książki i komiksy o charakterze fikcyjnym, ale osadzonym w realiach historycznych, zawsze przyjmuję z otwartymi ramionami.

Cena: 32,90 zł
Gatunek: kryminał
Sugerowany wiek: 15+ (chyba)
Dotychczasowe recenzje: brak