Strony

14 czerwca 2022

Chipsy (Rebel)

Większość ludzi, których znam je chipsy. Sam swego czasu ich nadużywałem, szczególnie w czasach szkolnych, gdy polowało się na wszelkiej maści karty, tazosy, a nawet kasę. Nie jest to najzdrowsza (ani najtańsza) przekąska, choć pojawiają się jej zdrowsze (i droższe) zamienniki. Dziś jednak o Chipsach jedynych w swoim rodzaju, bo stanowiących nie materiał kulinarny a grę karcianą. Prosty imprezowy tytuł, idealny do przekąsek i piwka, w sam raz na wakacyjne wypady na łono natury. Paczka mała, poręczna i zgrabna, a w środku mieszcząca... no właśnie co?

Na szczęście nie jest to powietrze. Można rzec, że w opakowaniu do złudzenia przypominającym małą paczkę chipsów, mamy faktyczną zawartość tego za co płacimy. Zatem znajdziemy tam:
* instrukcję
* 4 planszetki
* 25 żetonów chipsów (podzielonych na 5 smaków/kolorów)
* Karta pomocy (spis żetonów chipsów)
* 36 kart zadań
* 16 żetonów zwycięstwa
Warto też zaznaczyć, że samo opakowanie również stanowi integralny element gry. Warto więc o nie dbać, niemniej zrobiono je z naprawdę wytrzymałego plastiku. Posiada też wewnętrzne zapięcie na wzór woreczków strunowych, zatem nic nie powinno wypaść ze środka podczas transportu.



Pojedyncza rozgrywka trwa może z 20 minut przy pełnym składzie. Oczywiście zakładając, że ekipa nie jest zbytnio wstawiona :) Tak czy inaczej rozgrywka wygląda następująco:
* Na środku stołu układamy 4 planszetki w porządku numerycznym, a obok nich kartę pomocy i żetony zwycięstwa.
* Tasujemy talię 36 kart zadań i każdemu z graczy rozdajemy 6 na rękę.
* Żetony Chipsów chowamy do opakowania i porządnie mieszamy.
Tak przygotowani możemy przystąpić do zabawy.

W pojedynczej rundzie gracze wspólnie będą odrzucać karty z ręki starając się przewidzieć jakie żetony chipsów zostaną położone na planszetki. Innymi słowy jest to czysty rachunek prawdopodobieństwa, zatem losowość stanowi rdzeń zabawy. W skrócie wygląda to następująco:
* PLANSZETKA 1 - jeden gracz losuje 5 żetonów i kładzie je na planszy zachowując kolejność losowania. To ważne, bo niektóre karty zadań odnoszą się właśnie do tego. Następnie każdy z graczy wybiera ze swej ręki 2 karty i je odrzuca, kładąc przed sobą rewersem ku górze (stos karty odrzuconych tego gracza)
* PLANSZETKA 2 - podobnie jak wcześniej, tylko, że tym razem losujemy 4 żetony i odrzucamy 1 kartę.
* PLANSZETKA 3 - losujemy 3 żetony, a gracze kładą jedną z kart ze swej ręki po lewej stronie swojego stosu kart odrzuconych, a pozostałe dwie po prawej.
PLANSZETKA 4 - losujemy 2 żetony.



Teraz następuje podliczenie wartości kart z prawej i lewej strony. Jeśli wytyczne opisane na karcie udało się wykonać, to liczba na górze opisuje ile gracz zdobył punktów. Jeśli nie udało się wykonać zadania, to z automatu karta generuje 0 punktów. Jednak należy pamiętać, że karta położona po lewej stronie stosu generuje punkty ujemne, oczywiście tylko w wypadku gdy zadanie uda się wykonać. Zliczamy punkty z kart i ten kto miał ich najwięcej zgarnia 2 żetony zwycięstwa, drugie miejsce 1 żeton zwycięstwa. Następuje rest gry i nowe rozdanie kart, losowanie żetonów i tak dalej, aż ktoś zdobędzie 4 żetony zwycięstwa.

Jak widać jest to bardzo prosta gra. Nie wymaga aż tak dużo planowania, bowiem losowość bywa kapryśna i nieraz potrafi zgrać się najmniej prawdopodobny scenariusz. Gra też średnio sprawdza się w gronie dwóch osób. Lepiej grać na 4-5 graczy. Patrząc jednak na cenę sugerowaną, czyli 49,90 zł, nie jest to aż taki zły tytuł. spokojnie wyłapiemy go w sklepie za 35-40 zł, komponenty są solidne, a zabawa potrafi dać sporo frajdy. Zatem jeśli szukamy czegoś totalnie lekkiego do piwka, to można pokusić się na Chipsy :)

NA PLUS:
+ cena
+ jakość komponentów
+ oprawa graficzna
+ niski próg wejścia
+ czasem granie na farta potrafi przynieść efekt

NA MINUS:
- czasem decyduje tylko szczęście
- raczej do odpalenia raz na jakiś czas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz