Strony

25 lipca 2018

Comics Report #44: Lipiec z Egmontem

Niemal połowa wakacji letnich za nami, a na rynku komiksowym, mimo przestoju, sporo się dzieje. Dziś zaprezentuję sześć tytułów od wydawnictwa Egmont. I nie, nie będzie to paczka kolejnych przygód trykociarzy Marvela czy DC Comics, no z jednym wyjątkiem choć i tak niezwykle specyficznym, ale literatura o wiele poważniejsza. Mowa o "Briggs Land" będącym rasowym thrillerem politycznym, "Księciu Nocy" opowiadającym w ciekawy sposób losy najsłynniejszego krwiopijcy, "Gwiezdnym zamku", który gościł już na moim blogu, czy "Łasuchu", dramacie społecznym w apokaliptycznym świecie. Na deser mam dla was przedpremierową prezentację nowego wydania "Marzi", o wiele bardziej obszerniejszego niż poprzednie publikacje. Ten komiks powinien być nam bliski bo opowiada w ciekawy sposób o latach 80-tych XX wieku i walce z komunistycznym rządem PRL. Zapraszam zatem do lektury prezentacji poszczególnych serii, a w sierpniu będziecie mogli przeczytać moje pełne opinie o poszczególnych komiksach.

Briggs Land

Jest to świeża seria, dotykająca dość ważnych kwestii odnośnie konfliktu pomiędzy władzami USA a Kościołem Scjentologicznym. Mimo że cała opowieść jest fikcją, to działacze tego ruchu religijnego, mają sporo na sumieniu. W wielu krajach budzi on kontrowersje, we Francji został nawet uznany za ugrupowanie terrorystyczne, zaś w USA ma status instytucji religijnej (kościoła), ale i tak tarcia pomiędzy nimi, a lokalnymi władzami są naprawdę ostre. Swego czasu działacze tego kościoła, nawet zaczęli infiltrować FBI, jednak wpadli, co skończyło się seria procesów. Komiks autorstwa Briana Wooda, który napisał scenariusz do tej serii i zaangażował do jej narysowania sporo znanych nazwisk, w świecie amerykańskiego rynku komiksowego, przedstawia bardzo radykalne poglądy Scjentologów. Wszystko na przykładzie rodziny Briggsów, która na swej ziemi posiada sporych rozmiarów ruch antyrządowy. Doprowadza to w końcu do konfliktu na szeroką skalę z władzami USA. Wszystko za sprawą wewnętrznego konfliktu, który podzielił lokalną społeczność Briggsów i doprowadził do zwrócenia na siebie uwagi federalnych. Seria zapowiada się na naprawdę mocny thriller polityczny, dotykając przy tym wielu innych problemów, jak rasizm czy ekstremizm religijny.


Na co liczę?
* mocny thriller
* sensowne, a nie tylko jednostronne, podejście do problemu sekt religijnych
* ciekawie napisane postacie
* twisty fabularne
* brak "cenzury" w fabule

Czego się obawiam?
* zbyt jednostronnego podejścia do całego zagadnienia, na zasadzie "ekstremiści to zawsze prawica, mordująca pacyfistyczną i tolerancyjną lewicę" (w mocnym uproszczeniu)

Czy kupił bym w ciemno?
Tak. Zakupiłem w ten sposób pierwszy tom i cieszę się, że teraz wpadł mi w ręce drugi.

Cena: 49,99 zł
Gatunek: thriller polityczny, akcja, dramat
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak


Sherlock Frankenstein i Legion Zła

No i mamy jedynego przedstawiciela "trykotów" (w pewnym sensie) dzisiejszego zestawienia. Mamy tutaj kolejną historię ze świata "Czarnego Młota", która dzieje się 10 lat po zakończeniu wydarzeniu gdzie grupa herosów starła się z Antybogiem w Spiral City. Główną bohaterką jest Lucy, córka Czarnego Młota, która nie chce uwierzyć w śmierć ojca. Gdy osiąga pełnoletność otrzymuje tajemniczą przesyłkę, co powoduje serię wydarzeń i tak Lucy zaczyna swą przygodę. Niestety dla niej bardzo niebezpieczną, bo grzebiącą w przeszłości ludzi, którzy niekoniecznie tego chcą. Komiks posiada dość nietypową, jak na ten gatunek, kreskę, mocno parodiującą niektóre elementy trykociarzy. Całości jednak nie należy traktować jako satyry, bo fabułą ma zdecydowanie poważniejszy wydźwięk.


Na co liczę?
* ciekawe wyjaśnienie spraw związanych z Czarnym Młotem
* dobrze napisaną postać Lucy

Czego się obawiam?
* przekombinowanej fabuły

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ale z drugiej ręki.

Cena: 49,99 zł
Gatunek: superhero, akcja
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: brak


Łasuch

Mocny dramat osadzony w świecie zniszczonym przez zarazę. Niby temat nie jest nowy, ale tutaj mamy ciekawie nakreśloną fabułę. Oto siedem lat temu Ziemię nawiedziła tajemnicza choroba zwana Przypadłością, która w krótkim czasie mocno przerzedziła populację ludzi o kilka miliardów. Ci co ocaleli, muszą sobie radzić w nowym, zniszczonym przez zarazę, głód i wojny świecie. Gdy pandemia ustała, kobiety zaczęły coraz częściej rodzić dzieci z anomaliami zwierzęcymi. Społeczeństwo bało się hybryd, ale niektórzy widzieli w nich potencjał naukowy. Dlatego teraz odbywają się polowania na nie, a jedną z nich jest Gus. Gdy wpada w łapy łowców z opresji ratuje go tajemniczy i brutalny Tom Jepperd, który nadaje swemu podopiecznemu przydomek Łasuch. We dwójkę ruszają w świat, który jest bardziej dziki niż kiedykolwiek. Komiks ma specyficzny rysunek, więc zapewne nie każdemu on może podejść. Z drugiej strony sam scenariusz zapowiada się naprawdę mocno. Zatem jeśli ktoś lubi serię "Ygrek: Ostatni z mężczyzn" albo "Saga", to powinien być zadowolony.


Na co liczę?
* dobrze napisana relacja pomiędzy Tomem a Gusem
* zdradzenie tajemnic Toma (czemu np. pomógł chłopakowi)
* jakiś sekret związany z tytułowym Łasuchem
* twisty fabularne

Czego się obawiam?
* zbytniej liczby ogranych kalek

Czy kupił bym komiks w ciemno?
Tak, bo bardzo lubię taką mieszankę gatunkową.

Cena: 89,99 zł
Gatunek: dramat, akcja, postapo
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak


Książę Nocy

Ta seria pojawiła się na polskim rynku w 2001 roku, czyli w czasie, gdy we Francji ukazał się szósty, ostatni tom swego czasu, tom, zatytułowany "Powrót do Ruhenbergu". W zeszłym roku Egmont wznowił całą serię, gdyż jej autor, Yves Swolfs, w 2015 wypuścił siódmy album, będący w istocie prequelem całej opowieści. I tak na naszym rynku wylądował najpierw tom zerowy "Pierwsza śmierć", a potem wznowiono w formacie dwutomowych albumów zbiorczych, pozostałe sześć tomów. Prezentowany tutaj zamyka drugi cykl i całą serię "Księcia Nocy", choć czy tak naprawdę można raz na zawsze zabić Draculę, a raczej Kergana? To pytanie zadaje sobie główny bohater i przeciwnik najsłynniejszego wampira wszechczasów, Vincent Rougemont. Komiks opowiada walkę tych dwóch mężczyzn, na przestrzeni sporego kawałka czasu. Jeśli ktoś lubi zatem literaturę francuską i tematykę wampirów, podaną w klasycznym stylu, to będzie w raju.


Na co liczę?
* zawiłą, wielowątkową fabułę
* nie do końca zamknięty koniec
* dobrze napisane postacie Vincenta i Kergana

Czego się obawiam?
* wilkołaków :)

Czy kupił bym w ciemno?
Właśnie nabywam brakujące tomy, więc niech to posłuży za odpowiedź :)

Cena: 59,99 zł
Gatunek: dramat, fantasy, akcja
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak


Gwiezdny zamek

Ten komiks podbił szybko moje serce i szybko trafił na listę komiksów do omówienia w podsumowaniu całorocznym. Załapał się nawet do nominacji na Kryształowego Pająka, w grupie "Dziecięcy Komiks Roku". Historia opowiada alternatywne wydarzenia z końca XIX wieku w Europie, zakładając, że teoria eteru, obalona przez teorię względności, byłaby prawdziwa. Całość składa się z trzech tomów, a ten tutaj jest drugim i opowiada o losach trójki dzieci, profesora i możnowładcy, w wyprawie kosmicznej. Piątka bohaterów dryfuje w kierunku Księżyca, a konkretniej jego ciemnej strony. Co tam znajdą, czy przetrwają lot w kosmos? Na te pytania odpowie właśnie Gwiezdny zamek.


Na co liczę?
* ciekawy, Vernerowski opis kosmosu i jego mieszkańców (o ile jacyś są)
* dalsze, niesamowite przygody głównych bohaterów
* utrzymanie poziomu rysunku z poprzedniego tomu
* nawiązania do wydarzeń historycznych

Czego się obawiam?
* że za bardzo wsiąknę w ten świat :)

Czy kupił bym w ciemno?
Bez zastanowienia.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: science fiction, baśń, fikcja historyczna
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: Gwiezdny zamek


Marzi

Na koniec dzisiejszej listy jest trzecie, mocno wzbogacone wydanie "Marzi", komiksu który dotąd uchodził mojej uwadze, czego żałuję. Spotkałem się dotąd z sporą ilością głosów negatywnej krytyki pod adresem tej serii. A to w kółko powtarzanie tematu końca PRL-u, znów marudzenie o Wielkiej Polsce niszczącej komunizm i tak dalej. Tyle tylko, że tutaj mamy to przedstawione oczami dziecka, które nie rozumie zachodzących dookoła zmian. Co więcej, komiks został napisany przez polkę (Marzena Sowa) i zilustrowany przez francuza (Sylvain Savoia), a następnie zaadresowany do Zachodniego odbiorcy. Takiego, który nie znał realiów lat 80-tych i 90-tych w Polsce, będącej krajem socjalistyczno-katolickim. Całość skonstruowano w formie pamiętnika, gdzie tytułowa bohaterka opisuje swoje spostrzeżenia z codziennego życia na dużym blokowisku, niedaleko ośrodka przemysłowego. Już te elementy sprawiają, że w moich oczach "Marzi" to bardzo ważna praca literacka, w świecie komiksu.


Na co liczę?
* przedstawienie realiów codzienności PRL-u oczami dziecka
* pokazanie tragedii i surrealizmu tamtych czasów

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Tak i żałuję, że dopiero teraz się za to zabieram.

Cena: 79,99 zł
Gatunek: dramat, pamiętnik, historyczny
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak